English  Deutsch

Et nyt samarbejde med potentiale til at trække flere danskere på museum ser nu dagens lys: FDM vil formidle museumsrabatter til over 260.000 husstande, der i dag er medlem af foreningen. Det sker i et samarbejde med den fælles museumsapp, Useeum, som FDM-medlemmerne skal bruge til at indløse rabatterne.

FDMs medlemmer køber hvert år ydelser med rabat for millioner af kroner, og fremover kan nogle af de penge ende i museernes coronaramte kasser. Et nyt samarbejde mellem FDM og museumsappen Useeum skal via en rabatordning lokke flere af de 260.000 familier, der i dag er medlem af FDM, på museum.

– Vi har gennemført en medlemsundersøgelse, som viste, at vores medlemmer efterspørger flere museumsoplevelser som en del af vores fordelspakke. Derfor har vi ledt efter en måde at implementere en rabatordning på, som er god og praktisk både for museerne og for vores medlemmer. Det har vi fundet nu, siger Martin Østergaard, der er divisionschef for partnerskaber i FDM.

Forventer at kunne tilbyde rabat på 100 museer i løbet af tre år

Samarbejdspartneren er Useeum, en fælles app til museer med lydguides, læringsspil og anden digital formidling. Appen er vokset markant de seneste år, og kundelisten tæller nu mere end 75 museer og lignende steder i syv lande. Hos Useeum glæder direktør Rasmus Lybæk sig over samarbejdet med FDM:

– Et af vores store mål er at få flere til at få øjnene op for alle de fantastiske museer, vi har i Danmark. Derfor er vi selvfølgelig glade for at kunne være med til at formidle en rabatordning, der gælder så stor en del af landets indbyggere. Samtidig ser vi samarbejdet som endnu en blåstempling af vores app, som vil gøre den endnu mere attraktiv, siger Rasmus Lybæk.

FDM forventer, at mindst 100 danske museer i løbet af de næste tre år vil tilslutte sig rabatordningen, og håber at kunne formidle de første rabatter i løbet af efteråret.

– Vi synes, det er en attraktiv pakke vi kommer med i form af muligheden for at nå ud til et så stort antal potentielle museumsgæster, og vi er allerede i dialog med mange museer, så vi ved, at der er interesse for ordningen, siger Martin Østergaard.

Fakta om rabatordningen

  • Det er gratis for alle museer og lignende steder at blive en del af rabatordningen, som udbydes i et samarbejde mellem FDM og Useeum
  • Ordningen sikrer museerne løbende markedsføring over for 260.000 danske husstande
  • Museerne har ingen udgifter ud over den rabat på entréen, de vælger at tilbyde FDMs medlemmer 

Fakta om FDM

  • FDM er Danmarks største medlemsorganisation for alle, der kører bil
  • 260.000 danske husstande er medlemmer
  • FDM tilbyder bl.a. rådgivning, services og rabatter til medlemmerne og medlemsmagasinet Motor, der med 417.000 læsere er Danmarks største magasin om biler, forbrugerstof, trafik og rejser

Fakta om Useeum

  • Useeum er en danskudviklet fælles app til museer
  • Museer kan bruge appen til at tilbyde forskellige typer af digitale guides og læringsspil til deres besøgende
  • Kundelisten tæller mere end 75 museer og lignende steder i syv lande, og appen er downloadet af mere end 120.000 brugere fra mere end 100 lande

For yderligere information, kontakt:

FDM: 45 27 09 67 / [email protected]

Rasmus Lybæk, direktør for Useeum: 60 58 88 68 / [email protected]